Bandymai su gyvūnais Kinijoje

Visus gyvūnų gerovės šalininkus šokiruoja suvokimas, kad sparčiai vystantis technologijoms Kinijos įstatymai vis dar reikalauja atlikinėti bandymus su gyvūnais visai importuojamai kosmetikai. Trumpai tariant, visi didieji Amerikos ir Europos gamintojai, kurie savo prekės ženklus nori pardavinėti Kinijoje – privalo atlikti bandymus su gyvūnais. Galima užduoti klausimą, kodėl gamintojai nori pardavinėti savo prekės ženklus šalyje, kuri reikalauja atlikti skausmingus ir žudančius bandymus su gyvūnais? Kodėl ši rinka yra tokia svarbi, kad nepaisoma moralės principų, kurie taikomi Europoje? Amerikos ir Europos gamintojai Kinijos rinka domisi dėl vienos priežasties – rinkos dydžio, kuri sparčiai auga sulyg kiekvienais metais ir taip sudaro sąlygas parduoti ir uždirbti daugiau. Paskaičiuota, kad 2015 metais kosmetikos rinka Kinijoje buvo verta daugiau nei 26 000 mln. dolerių ir vertė auga sulyg kiekvienais metais. Būtent galimybė gauti daugiau pelno ir skatina įmones bandyti įsilieti ir išsilaikyti rinkoje, o Kinija savo ruožtu numato ir taiko tokias taisykles kokias nori. Taigi ką sako Kinijos įstatymai? Kinija reikalauja, kad visi užsienyje pagaminti ir Kinijos rinkoje pardavinėjami produktai privalo būti patikrinti naudojant bandymus su gyvūnais. Sąrašą sudaro šios produktų kategorijos:
 1. Kasdienės kosmetikos priemonės:
 • dekoratyvinės kosmetika;
 • kvepalai;
 • odos priežiūros priemonės;
 • nagų priežiūros priemonės;
 • plaukų priežiūros priemonės.
 1. Specialios paskirties kosmetika:
 • plaukų dažai;
 • plaukų augimą skatinančios priemonės;
 • dezodorantai;
 • apsaugos nuo saulės priemonės;
 • balinamieji kosmetikos produktai.
2014 metų birželio 30 dieną Kinija žengė labai svarbų žingsnį gyvūnų gerovės link. Buvo priimtas įstatymas, kad prekės, kurios yra gaminamos Kinijoje, neprivalo būti išbandytos su gyvūnais, tačiau šis įstatymas nėra taikomas užsienio šalyse gaminamoms ir Kinijos rinkoje parduodamoms kosmetikos prekėms. Svarbu paminėti, kad naujasis įstatymas panaikino bandymus kaip privalomus, tačiau neuždraudė jų taikyti vietinėje rinkoje gaminamiems produktams. Taip pat bandymai vis dar yra privalomi testuojant plaukų dažus, dezodorantus, priemones nuo saulės ir balinamuosius produktus nepaisant to, kurioje rinkoje jie yra pagaminti (užsienio ar Kinijos). Technologijų pasaulyje pirkimas – pardavimas internete užima labai svarbią vietą, nusipirkti prekes kitame pasaulio krašte yra įprastas dalykas. Kinijoje nėra reikalaujama, kad „online“ prekyboje pardavinėjamos prekės būtų išbandytos su gyvūnais, nepaisant prekės „gimimo“ šalies. Tačiau jeigu prekės pardavinėjamos fiziškai (Kinijos teritorijoje esančiose parduotuvėse ir pan.), tuomet jos privalo būti išbandytos su gyvūnais. Ir dar kelios išimtys:
 • Įstatymas nėra taikomas Honkonge. Honkogas yra vienas iš dviejų Kinijos administracinių regionų, tačiau jame negalioja įstatymai numatantys, kad užsienio rinkose pagamintos prekės privalo būti išbandytos su gyvūnais.
 • Situacija oro uostuose. Specialios oro uosto „Duty free“ parduotuvės taip pat prekiauja vietinės ir užsienio rinkų produktais. Kinijos įstatymai neapibrėžia, kad „Duty free“ pardavinėjamos prekės privalo būti išbandytos su gyvūnais, tačiau neapibrėžia ir atvirkštinio varianto. Teisingiausia teigti, kad šie produktai negali būti priskiriami „draugiškų“ sąrašui.
Apibendrinimui žemiau pateikiama atmintinė su pagrindine informacija. Kosmetikos testavimo Kinijoje reikalavimai: Pav. šaltinis: http://ethicalelephant.com/understanding-china-animal-testing-laws/ Svarbiausi faktai apie gyvūnų bandymus Kinijoje:
 • užsienio šalyse pagaminti kosmetikos gaminiai privalo būti išbandyti su gyvūnais;
 • Kinijoje pagaminti kasdieninės kosmetikos produktai neprivalo (tačiau nedraudžiama), būti išbandyti su gyvūnais;
 • užsienio šalyse ir Kinijoje pagaminti tam tikri produktai (plaukų dažai, dezodorantai, balinamosios priemonės ir kiti spec. paskirties produktai), privalo būti išbandyti su gyvūnais;
 • produktai (nesvarbu kurioje šalyje pagaminti), pardavinėjami elektroninėje erdvėje – neprivalo būti išbandyti su gyvūnais;
 • Honkonge pardavinėjami produktai – neprivalo būti išbandyti su gyvūnais.
  Šaltiniai: http://www.crueltyfreekitty.com/cruelty-free-101/animal-testing-china/ http://ethicalelephant.com/understanding-china-animal-testing-laws/   Informacijos papildymas: Kinija sutiko pripažinti 3T3 Phototoxicity (In Vitro) testo rezultatus, tikrinant importuojamą "neypatingą/kasdienę" kosmetiką. Šio tipo kosmetikos testavimui nebebus taikomas griežtas reikalavimas išbandyti produktus su gyvūnais, prieš produktams patenkant į rinką. Nepaisant minėtos naujienos, tai negarantuoja, kad šis testas turės būti privalomai taikomas importuojamos kosmetikos testavimui, o taip pat, kad bandymai su gyvūnais šiems produktams nebus atliekami vėliau.   Šaltiniai: http://iivs.org/2016/11/02/acceptance-of-first-non-animal-method-by-china-fda-anticipated/  http://www.peta.org/blog/beginning-end-chinas-cosmetics-tests-animals/