ALTERNATYVOS BANDYMAMS SU GYVŪNAISĮ pagrindinį

 

"In silico" kompiuterinė simuliacija"In Silico"(lot.) – bandymai atliekami per kompiuterį arba kompiuterinį modeliavimą.Bandymų metu galima prognozuoti, kaip organizmas gali reaguoti į tam tikras medžiagas, dirgiklius ir panašiai. Naudojant "in vitro" ir "in vivo" bandymų gautą informaciją, "in silico" bandymų metu galima gana tiksliai nustatyti bandomosios medžiagos poveikį.

  • Kompiuterizuoto paciento ir virtualių narkotinių medžiagų bandymai – bandymų metu simuliuojamos reakcijos į įvairias narkotines medžiagas, tačiau naudojant kompiuterio pagalba sukurtą pacientą. Informacija apie narkotines medžiagas papildomai imama iš jau surinktų duomenų bazių.
  • Kompiuteriniai modeliai ir simuliacija – bandymai kurių metu dirbtinai yra sukuriamas “gyvas pacientas”. Tokie kompiuterizuoti pacientai kvėpuoja, kraujuoja, kalba ir netgi miršta, tad įvairūs bandymai suteikia informatyvios informacijos apie medžiagas.
  • Neinvaziniai, kompiuteriniai bandymai – tokie tyrimai kaip MRT (magentinio rezonanso tyrimas) ar KTT (kompiuterinės tomografijos tyrimas), gali gana aiškiai parodyti įvairius pokyčius organizme, smegenų veiklą ir panašiai.
"In vitro" ląstelių tyrimai ir bandymai"In vitro" (lot.) – bandymas atliekamas ne gyvojoje, bet dirbtinėje sistemoje, stikle.Bandymų metu, laboratorijose yra dirbtinai auginamos ląstelės ir audiniai, kurie vėliau naudojami išbandant įvairias medžiagas. Šiems badymams pradinė medžiaga yra išgaunama iš žmonių ląstelių (jos išgaunamos iš operacijų metu pašalintų audinių ir t.t.).
  • “In vitro” mėgintuvėlio bandymai – kai bandymai atliekami mėgintuvėlyje su jau paruoštomis ir išaugintomis ląstelėmis ar audiniais.Kamieninių ląstelių ir genetiniai bandymai – bandymai atliekami su išaugintomis kamieninėmis ląstelėmis. Šie bandymai teikia patikimesnę informaciją, kadangi tai žmonių ląstelės.

Mikrodozių arba savanoriški bandymai - kai savanoriams mikrodozėmis yra duodamos bandomosios medžiagos ir yra stebimas poveikis.

Kiti alternatyvių tyrimų būdai, apie kuriuos galite daugiau paskaityti šiuose šaltiniuose: https://en.wikipedia.org/wiki/Alternatives_to_animal_testing http://www.neavs.org/alternatives/in-testing

Taip pat rekomenduojama:

  • Produktų bandymams naudoti kitų gamintojų jau atliktų bandymų rezultatus, dalintis patirtimi su kitais gamintojai;
  • Naujai kuriamiems produktams  naudoti jau anksčiau išbandytas medžiagas (kurios naudotos anksčiau kurtuose produktuose).

Alternatyvūs bandymų metodai sulaukia vis didesnio susidomėjimo ir palaikymo dėl kelių priežasčių:

  • Jie yra etiški, humaniški ir nepažeidžia gyvūnų teisių;
  • Šie bandymai tikslesni ir naudingesni testuojamos medžiagos poveikio atžvilgiu. Ne visada bandymai su gyvūnais atskleidžia realią testuojamo produkto poveikį žmogaus organizmui: poveikis gyvūnui gali būti mažesnis negu žmogui.
Video medžiaga apie alternatyvas bandymams su gyvūnais: Organs on Chips -- Wyss Institute Alternatives to Animal Experimentation Tail of Toxics - Improving Chemical Safety Without Animals Finding Alternatives To Animal Testing Fighting Animal Testing: Cruelty Free Cosmetics Fighting Animal Testing: Lush and REACH Human Undergoes Animal Testing Alternatives to Animal Testing | Peta Apie bandymus su gyvūnais skaitykite plačiau. Informacijos šaltiniai: http://www.peta.org/issues/animals-used-for-experimentation/alternatives-animal-testing/#ixzz3KUY0zfll http://www.peta.org/issues/animals-used-for-experimentation/alternatives-animal-testing/#ixzz3KUYDUe24 http://www.neavs.org/alternatives/in-testing